HAKAN YONAT

1969 HOLLANDA Alkmaar doğumludur. 1975 yılında ailesi ile birlikte İZMİR, Karşıyaka'ya yerleşmiştir. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Ve Gösteri Sanatları Bölümü’nde okumuştur. 1978 yılında TDİ Yüzme İhtisas Kulübü’nde başladığı yüzme sporu ile Türkiye şampiyonluklarının yanında 1982 - 1987 yılları arasında Türkiye Yüzme Milli Takımı ile uluslararası yüzme şampiyonalarında bir çok madalya kazanmıştır.

1995 yılında müzik piyasasına müzik videoları çekerek yönetmenlik kariyerine başlar ve 280 adetten fazla müzik klibinin yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü üstlenmiştir. MUSTAFA SANDAL “İSYANKAR“ ve FUNDA ARAR “SEVDA YANIĞI“ müzik klipleri ile ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ ve KRAL TÜRKİYE MÜZİK ÖDÜLLERİ’nde YILIN EN İYİ MÜZİK VİDEOSU ve YILIN EN İYİ KLİP YÖNETMENİ ödüllerini kazanır.

2003 yılında KALA FİLM ile 1000 adete yakın reklam filminin yönetmenliğini yapmıştır. Reklam filmlerini çektiği bazı markalar; COCA COLA, FANTA, NESTLE, PEPSI, AKBANK, VAKIFBANK, HALKBANK, GARANTİ BANKASI, ING BANK, FİNANSBANK, TURKCELL, VODAFONE, TÜRK TELEKOM, AVEA, PIERRE CARDIN, TOTAL, SHELL, BP, LAYS, ALGİDA,ÜLKER, PINAR, TORKU, HARİBO, DACIA, HYUNDAI

Bir kısa film ve bir belgesel film ile birlikte 2014 yılında BOYUT FİLM yapımcılığında başrollerini BELÇİM BİLGİN ve İBRAHİM ÇELİKKOL’un oynadığı “SADECE SEN” adlı ilk uzun metrajlı sinema filmini çekmiş ve MGD ALTIN OBJEKTİF ÖDÜLLERİ’nde “En İyi Film" ve “En İyi Film Yönetmeni” ödüllerini almıştır. Aynı ödül töreninde İBRAHİM ÇELİKKOL da “En İyi Aktör” ödülünü kazanır.

Temmuz 2023' de çekimleri başlayan, yapımcılığını TRT SİNEMA ve MCG FİLM'in üslendiği "SADIK AHMET" adlı sinema filminin yönetmenliğini yapmıştır. Film, Ekim 2024'de sinemalarda vizyona girecektir.

2024 yılının başından itibaren profesyonel çalışma hayatına kendi firması YONATF!LM ile devam etmektedir.

Instagram Profili